Szukaj Pokaż menu

Bo oszukiwać trzeba umieć – krótka historia efektów specjalnych

73 569  
242   23  
Dziś wiemy, że green screen (lub zamiennie blue screen) to atrybut, bez którego nie może się obejść żaden film lub serial. Wszak znacznie taniej jest zrobić komputerowo 100-tysięczną armię niż zatrudniać do tego całą rzeszę statystów. Ale czy green screen to stosunkowo nowy wynalazek?

Perypetie dziecka postawionego przed problemami dorosłych

39 782  
173   9  
Alaina Lynn mieszka w Waszyngtonie i z zawodu jest fotografem, a w ramach hobby fotografuje swojego syna. W sesjach "wystawia" go na sytuacje i problemy z jakimi borykają się dorośli. Jak poradzi sobie z nimi dziecko?

#1.

Rycerskie Sporty Walki, czyli MMA z 600-letnią tradycją

41 390  
212   26  
Pojedynek dwóch zawodników zawsze wygląda zjawiskowo. Adrenalina, krew, pot i łzy - duża część z nas po prostu lubi nigdy nie nudzącą się bijatykę. Ale co, gdy to za mało? Wtedy na arenę wpuszcza się większą ilość ludzi. I daje im zbroję…

Rycerskie Sporty Walki to nic nowego – jako forma rozrywki i doskonalenia umiejętności rycerskich powstała w Europie między XI a XII wiekiem. Najbardziej cenione były starcia konnych, nie brakowało oczywiście i pojedynków w wykonaniu spieszonych rycerzy. Wachlarz broni był imponujący: kopie, lance, włócznie, miecze, topory, tasaki, halabardy, gizarmy, kiścienie itd. itp. I wszyscy to uwielbiali, w końcu nie ma nic lepszego jak zdrowa młócka.


Środek miasta, duszno, bijesz się z typem i szturchają cię kijem. Splendor przez duże „S”.

Tak jak w czasach bitwy pod Grunwaldem tak i dziś sport zdobywa uznanie. Może nie ma takich tłumów, dam i rozmachu, ale jedno pozostaje niezmienione – widowiskowość.

Zawodom nie da się odmówić emocji. Każdy cios jest wyprowadzony z pełną siłą. Nikt nie udaje, to nie jest kolejny niedzielny piknik o złoty dyszel gminy. Co tu dużo opisywać, najlepiej samemu zobaczyć co i jak:


Pewnie po obejrzeniu powyższego nasuwa się pytanie: A są tu jakieś zasady? Otóż są. Nie wolno zadawać sztychów (pchnięcia bronią), bić leżącego, uderzać w nieważne pola (takie jak tył kolana, krocze czy pionowe trafienia w kręgosłup). Cała zabawa w tego typu starciach polega na uziemieniu przeciwnika. Starcia rozgrywane są po 5, 10, 16 i 21 walczących na stronę. Im więcej, tym weselej!


Rycerze najczęściej korzystają z mieczy i tasaków, do tego tarcza, którą również można uderzać (rantować). Inni wolą bronie dwuręczne, wyglądem przypominające wszystko – od przerośniętego noża do masła po tłuczek to mięsa. Wszystko jednak, co rycerze mają w rękach posiada swoje odpowiedniki w ikonografii czy zabytkach. Zawodnicy starają się, by świat fantasy nie wstępował w turniejowe szranki.


Zbroje zawodników ważą od 19 do 30 kg. Dodajmy do tego jeszcze broń, dynamikę walki, trochę adrenaliny oraz nutkę patriotyzmu – i już wiemy z czego składa się rycerz, gdy staje w szranki. Sport jest gromadą pasjonatów, toteż zawodnicy wszystko fundują z własnej kieszeni. Ale radość przywalenia komuś toporem z całej siły sprawia, że nikt tych pieniędzy nie liczy.

Oczywiście poza konkurencjami drużynowymi są i pojedynki. Dzieli się je ze względu na używaną broń, najczęściej jest to: miecz i tarcza, miecz długi, miecz i puklerz oraz broń drzewcowa. W każdej z tych konkurencji chodzi o zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnik w określonym czasie. Walki są mniej brutalne, ale za to bardziej techniczne.


Rycerskie Turnieje tworzą coś w rodzaju piłkarskiej ligi. Cykl turniejów wyłania zwycięzcę na dany sezon, do tego mamy spotkania towarzyskie i różnego rodzaju nieoficjalne mistrzostwa, jak chociażby w trakcie Dni Grunwaldu w lipcu.

Poza rozgrywkami krajowymi, istnieją szczeble międzynarodowe. Rycerska Kadra Polski istnieje 6 lat i przez ten czas zdążyła nie raz udowodnić, że towarem eksportowym Polski jest solidny wklep. W skrócie – polski orzeł w tym sporcie nigdy nie schodzi z podium. W 2015 roku, kiedy Mistrzostwa Świata gościły w Malborku Polacy zdobyli aż sześć złotych medali!


Mistrzostwa Świata organizowane są przez dwie federacje: HMBA (Historical Medieval Battle Association) oraz IMCF (International Medieval Combat Federation). Turnieje organizowane są w Europie, co nie jest do końca takie oczywiste, chociażby ze względu na uczestnictwo reprezentacji takich państw jak Stany Zjednoczone, Japonia, Nowa Zelandia czy RPA. Rycerska Kadra Polski najdalej jechała do Hiszpanii, gdzie w 2014 roku zdobyła wicemistrzostwo świata w starciach drużynowych oraz złoto w starciach indywidualnych (miecz długi i oraz miecz i tarcza mężczyzn).

W kadrze jest również miejsce dla kobiet. Nasze reprezentantki mają na koncie chociażby złoto za starcia 3 vs 3, srebro za miecz długi i broń drzewcową oraz brąz za miecz i tarczę. I to wszystko na wspomnianych mistrzostwach w Malborku.


Pod koniec miesiąca nasi rycerze wyruszają na drugi koniec Europy – aż do Portugalii – by między 26 a 29 maja bronić tytułu mistrza świata.
212
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Perypetie dziecka postawionego przed problemami dorosłych
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Szachista z 51 366 miejsca światowego rankingu niemal wygrał międzynarodowy turniej, zanim sędziowie wykryli jego szpiegowski przekręt
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Poznajcie 10 najsilniejszych facetów na świecie. Kto jest najsilniejszy w historii - zdecydujcie sami
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Mike Tyson - gość, którego lepiej nie wkurzać
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Praca automatyka jako prefabrykatora szaf oczami bojownika JM
Przejdź do artykułu W jaki sposób w NRD "produkowało się" olimpijskich mistrzów?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą