Szukaj Pokaż menu

Dopalacze na Ukrainie, czyli Imperium Kontratakuje

77 861  
488   28  
Polacy z dopalaczami walczyli z pomocą armii urzędników oraz ustaw. Ukraińcy najwyraźniej nie mają tyle cierpliwości i woleli wezwać na pomoc Imperium.

20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje LI

241 045  
744   48  
Kiedy byłem małym dzieckiem i mama przyszła, żeby zabrać mnie z domu kolegi...

5

10 przykładów jak (nie) powinno się reklamować mody

161 609  
442   19  
Czemu służy reklama? Przedstawieniu produktu w korzystnym świetle? Niekoniecznie. Coraz częściej celem jest wzbudzenie (mniejszych lub większych) kontrowersji. Oto 10 kampanii reklamowych domów mody, które Odpowiednie Urzędy ds. Dbania o Moralność uznały za niewłaściwe.

Tom Ford

 To kampania z 2007 roku, która - jeśli nawet nie widać tego na pierwszy rzut oka - zachęca do zakupu męskich perfum marki Tom Ford. Zachęca tak skutecznie - bądź specyficznie - że niewiele było krajów, w których publiczne pokazywanie zrobionych przez Terry'ego Richardsona fotografii nie byłoby zakazane. Pozostaje jednak pytanie - jaki cel przyświecał artyście (oprócz samych kontrowersji)? Jeśli chodziło o podkreślenie zapachu, to cóż, można chyba było wybrać lepsze... tło.




Tom Ford



Reklama damskich okularów Toma Forda nie spodobała się we Włoszech i w 2008 roku została tam skutecznie zablokowana. Oczywiście za prowokacyjny charakter, a nie za wątpliwy przekaz. 


Sisley



Kampania firmy odzieżowej Sisley nie spodobała się w wielu krajach. Jest na pewno bardziej estetyczna od tej wykonanej dla Toma Forda, choć cały czas każe zadać pytanie: o co właściwie chodzi? I dlaczego porównywać reklamy Sisley i Forda? Dlatego, że zdjęcia mają tego samego autora - tu znów swojego kunsztu próbował dowodzić Terry Richardson.





Suit Supply



A to kampania promująca męskie garnitury i... cóż, nie da się ukryć, że skierowana jest do mężczyzn. I to w sposób, który nie wymaga użycia zbyt wiele wyobraźni, by dostrzec "ukryte" w fotografiach aluzje. Oczywiście reklamy Suit Supply nie spodobały się cenzorom i musiały zniknąć. Skąd? Z Facebooka.









Diesel



Amerykańska marka Diesel wręcz słynie z odważnych kampanii reklamowych i swoistego puszczania oka do klientów. Żyjemy jednak w czasach, w których takie coś nie może dobrze się skończyć. Brytyjski urząd nadzorujący reklamy uznał, że kampania "Bądź głupi" zostanie przez odbiorców potraktowana zbyt dosłownie. W skrócie: zachęci słynących z ognistego temperamentu (!) Anglików do powtarzania takich zachowań jak na zdjęciach.




Roger David



Ta reklama marki produkującej odzież męską nie spodobała się w Australii - tamtejszy urząd doszedł do wniosku, że nie do zaakceptowania jest młody wiek dziewczyny na zdjęciu, jej "mina" oraz, a być może przede wszystkim, tatuaż na ramieniu: kod kreskowy podpisany SLAVE.


Marc Jacobs


Dakota Fanning - na zdjęciu - urodziła się w 1994 roku, a zdążyła wystąpić już w kilkudziesięciu produkcjach, zdobyć dziesiątki nagród i... podpaść obrońcom moralności. Nie tylko wzięciem udziału w filmowej scenie gwałtu, ale również powyższą reklamą, która została zakazana w Wielkiej Brytanii. Brytyjski cenzor uznał, że Dakota wygląda na zdjęciu na mniej niż 16 lat (miała wtedy 17), a reklama jest seksualnie prowokacyjna.


Miu Miu



Wychodzi na to, że w kwestii reklam najwięcej do powiedzenia mają właśnie Brytyjczycy, bo oto kolejna kampania zablokowana przez ichni urząd. Cóż takiego stało się tym razem? Skoro reklamie Miu Miu nie udało się przypisać żadnego seksualnego kontekstu, uderzono w inną nutę. Brytyjskie ASA doszło do wniosku, że zdjęcie dziewczynki siedzącej przy torach nakłania do popełnienia samobójstwa, po czym zablokowało emisję.


Dolce & Gabbana



Swoją fantazją wykazali się również Włosi, którzy w powyższym zdjęciu dopatrzyli się zachęty do zbiorowego gwałtu. Kampania Dolce & Gabbana musiała więc zniknąć z włoskiej przestrzeni publicznej, a zdjęcia podziwiać można w Internecie. Ciekawe, czy fotografia, na której to mężczyzna jest jeden, a kobiet wiele, również uznana została za obraz gwałtu zbiorowego... Mamy przecież równouprawnienie!


Benetton - Unhated



I kolejna prowokacja, tym razem od firmy Benetton. Namiętny pocałunek niemieckiego papieża nie pojawił się na billboardach we Włoszech. I chyba nietrudno domyślić się, dlaczego.


Źródła: 123
442
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje LI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Czy potrafisz rozpoznać wszystkie postacie filmowe stworzone z pomocą klocków LEGO?
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Genialna reklama Colgate
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Genialna reklama dwupoziomowa
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Hotel "Więzienie Karosta" na Łotwie
Przejdź do artykułu Strasząca kampania reklamowa

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą