Szukaj Pokaż menu

Gawarit Moskwa CLXXXIII

36 155  
171  
Pamiętajcie, nawet jeżeli was zjedli, zawsze macie dwa wyjścia.




Korespondent Pepponow z agencji TASS donosi:


Moskiewski synoptyk przegrał skrzynkę wódki w zakładzie z czelabińskim reumatykiem.

W czelabińskiej fabryce napojów energetycznych ledwo wysłano na emeryturę 95-letniego pracownika.

Rosyjscy uczeni wyhodowali dobrze widzące krety. Ale krety-starowiercy po prostu wydłubują sobie oczy.

Czelabińscy handlowcy eksportują wieprzowinę z Izraela do Afganistanu.

Tak, właśnie ty masz szansę zostać jednym z kolonizatorów Marsa

77 600  
490   48  
Już dzisiaj rano, po ponad 8 miesiącach podróży, łazik Curiosity dotknie powierzchni Marsa. Oczywiście liczymy na to, że dokona przełomowych odkryć, ale nas interesuje rzecz ważniejsza: kiedy wreszcie wyślą tam człowieka?! Odpowiedzi może dostarczyć pewien - zwariowany na pierwszy rzut oka - projekt: Mars One.

6 nowoczesnych technologii, których zwierzęta używają od milionów lat

110 961  
818   20  
Człowiek jest dumny ze swojego postępu technologicznego, wydaje mu się, że dzięki temu góruje nad wszystkimi innymi ziemskimi stworzeniami. Okazuje się jednak, że zwierzęta posługiwały się analogicznymi "osiągnięciami" jeszcze kiedy człowieka nie było nawet w planach.

#1. Termity i energia wodorowa

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego termity zjadają wasze drewniane domki? Wcale nie dlatego, że są wredne. Ich organizmy zasilają prawdziwe bioreaktory, które przerabiają masę drzewną na wodór. Z jednej kartki papieru potrafią "wyciągnąć" dwa litry tego pierwiastka. Takie osiągnięcie człowiekowi nawet się nie śni.

To jeszcze nie wszystko. Termity potrafią budować konstrukcje wysokie na 10 metrów i "wyposażać" je w specyficzny system wentylacji. Podczas budowy, zwierzęta tak drążą tunele i kształtują formę budowli, aby umożliwić wentylację strategicznie ważnych obiektów w środku (np. swoistych cieplarni, gdzie termity hodują specjalne grzyby).

#2. Mątwy wyposażone w płaski ekran


Dla każdego stworzenia wyposażonego w zęby (łącznie z człowiekiem), mątwa jest apetycznym kąskiem. Aby nie wyginąć, zwierzęta te muszą nieźle pokombinować - potrafią całkowicie zlać się z otoczeniem poprzez błyskawiczną zmianę nie tylko koloru, ale i struktury skóry. 

Jak to możliwe? Otóż mątwy mają coś w rodzaju płaskiego ekranu w telewizorze, pokrywającego każdy centymetr ich ciała. Skóra tego zwierzęcia składa się z kolorowych warstw, a dzięki skurczom mięśni może "wyświetlać" praktycznie dowolny obrazek, np. coś z Matejki. 

Naukowcy z Politechniki w Massachusetts opracowali płaski ekran TV, bazując na zasadzie działania skóry mątw. Ekran ten składa się z warstw polimerów, które rozszerzają się pod wpływem impulsu elektrycznego. To proste i tanie urządzenie jest niezwykle cienkie - nawet do jednego mikrometra.

#3. Słonie-farmaceuci


Słonie od wieków leczyły się tym, co my teraz nazywamy geofagią, czyli spożywaniem ziemi, popiołu, błota i różnych mineralnych osadów. Dzięki temu pozbywały się toksyn, przenikających w ich organizmy wraz z roślinami. Jeśli już o zieleninie mowa, słonie wykorzystują rośliny z rodziny ogórecznikowatych aby przyśpieszyć poród. 

Swojego czasu słonie afrykańskie były na skraju wyginięcia. Udało im się przeżyć tylko dzięki lakownicom - gatunkowi grzyba, używanego w chińskiej medycynie jako środek antyrakowy i przeciwwirusowy.

#4. Pajęcza łódź podwodna


Pająk topik tworzy z pajęczyny pęcherz, który napełnia powietrzem. Pozwala mu to przebywać pod powierzchnią wody. Chociaż Arystoteles opisał podobne urządzenie już w IV wieku, człowiekowi udało się skonstruować pierwszy dzwon podwodny dopiero w 1535 roku. Wydawałoby się, że to dosyć dawno, ale z 300-milionowym pajęczym stażem nie ma co porównywać. 

#5. Gołębi GPS


Ten, wydawałoby się, głupi ptak, który żre i sra gdzie popadnie, dysponuje pewną niezwykle ciekawą umiejętnością - systemem nawigacji, o którym my możemy tylko pomarzyć. 
Możecie wsadzić gołębia do samochodu, wywieźć go setki kilometrów dalej, do miejsca, w którym nigdy nie był, a on i tak znajdzie drogę powrotną. Uczeni próbowali wyjaśnić te zjawisko różnymi teoriami. Jedna z nich głosi, że gołębie orientują się w przestrzeni dzięki polu magnetycznemu naszej planety. 

#6. Mrówki kamikadze


Stawy żuchwowe malezyjskiej mrówki-żołnierza ciągną się na całej długości jej ciała. Stawy te wypełnione są jadem. Kiedy mrówka zda sobie sprawę z tego, że przeciwnika nie da się pokonać, rozdyma stawy, wskutek czego następuje eksplozja. Jest ona tak silna, że głowa zostaje oderwana od ciała, a trujący jad rozpryskuje się we wszystkich kierunkach. Podczas zmasowanego ataku drapieżników, mrówki podpuszczają przeciwników bliżej siebie i detonują ładunki.
818
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Tak, właśnie ty masz szansę zostać jednym z kolonizatorów Marsa
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Smutna historia z dobrym zakończeniem
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Zwierzęta, których nawet nie podejrzewałbyś, że mogą być słodkie
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Niesamowite ciekawostki o delfinach
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Co tam, panie, na śniadanie?
Przejdź do artykułu Kolekcja ciekawych tablic informacyjnych z Zoo

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą