Szukaj Pokaż menu

Był sobie złodziej...

184 231  
1553   45  
Niejaki 30-letni Konrad Zdzierak 9 kwietnia 2010 roku w ciągu 3 godzin obrabował 5 banków i sklep!! Pomimo iż kamera doskonale uchwyciła twarz złodzieja, a i portrety pamięciowe świadków napadów były dość dokładne, zdały się na nic.

Kliknij i zobacz więcej!

Przebierańcy z maratonu w Londynie

70 648  
459   24  
W tym maratonie obok profesjonalistów może wziąć udział każdy, pod warunkiem, że wpłaci ok. 2000 funtów, które są przekazywane na cele charytatywne.

Kliknij i zobacz więcej!

A najciekawsze jest to, że wielu ludzi startuje w oryginalnych kostiumach. Oto kilku przebierańców z tegorocznego maratonu:

Najgroźniejsze wulkany świata

170 660  
1208   44  
Na świecie jest ich ok. 500. Kiedy i który eksploduje? Nie wiadomo, ale to tylko kwestia czasu. Przed wami najgroźniejsze aktywne wulkany świata.

#1. Chaiten (Chile)



Uśpiony przez 9 tys. lat, obudził się w 2008 roku, wyrzucając w górę masę popiołu. Chmura osiągnęła później wysokość 30 kilometrów. U podnóża Chaiten leży miasteczko o tej samej nazwie. W wyniku wybuchu doszło tam do powodzi i dla 4500 mieszkańców koszmar stał się faktem – władze ewakuowały teren.


#2. Wezuwiusz (Włochy)



Erupcja Wezuwiusza z 79 r. n.e. wymazała z mapy świata 3 miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Dziś uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów. Liczna populacja ludzi żyjąca w jego zasięgu będzie miała poważny problem, jeśli akcja ewakuacyjna nie będzie dostatecznie sprawna. Ostatni duży wybuch odnotowano w 1944 roku.


#3. Pinatubo (Filipiny)



O ile teraz to miejsce jest celem dla spragnionych wrażeń turystów, o tyle w 1991 roku obraz tego miejsca był zgoła odmienny. Erupcja przyczyniła się do śmierci ok. 800 osób, a popiół pokrył na wyspie Luzon kilka miasteczek w jej północnej części. Wysokość samego wulkanu po wybuchu zmalała o 160 metrów.


#4. Popocatepetl (Meksyk)



Popo to drugi najwyższy wulkan Ameryki Północnej. W 2000 roku naukowcy ostrzegli o możliwej silnej erupcji, co natychmiast przełożyło się na ewakuację 40 000 ludzi. Dwa dni później nastąpił najsilniejszy wybuch w historii tego wulkanu, na szczęście nikt nie ucierpiał. 70 km na północny zachód od niego leży miasto Meksyk.


#5. Merapi (Indonezja)



Znajdujący się w środkowej części Jawy w Indonezji Merami należy do jednych z najbardziej aktywnych wulkanów. Szacuje się nawet, że wyemitował najwięcej materiału piroklastycznego. W 1930 roku w wyniku erupcji zginęło 1300 osób. Podczas ostatniego wybuchu w 1994 roku śmierć poniosło 60 kolejnych. Całkiem niedawno, bo w 2006 roku, wzmożona aktywność była zagrożeniem dla ponad 36 tys. ludzi, z których wielu musiano ewakuować.


#6. Nyiragongo (Rwanda)



Lawa nie jest zazwyczaj aż tak wielkim zagrożeniem przy wybuchu. Płynie dosyć wolno i nietrudno ją prześcignąć. W przypadku tego wulkanu jest troszkę inaczej. Na jego dnie znajduje się jezioro lawowe. W 2002 roku po wybuchu magma spływała z góry z prędkością dochodzącą do 100 km/h. Eksperci nie bez powodu boją się o życie pół miliona ludzi mieszkających w okolicznych miastach.


#7. Nevado del Ruiz (Kolumbia)



Przed erupcją w 1985 roku wydawało się, jakby ktoś rozgrzewał właśnie potężny silnik. Wybuch jaki wtedy nastąpił roztopił całą czapę lodową na szczycie wulkanu, a lawina gorącego błota pochłonęła wioskę Chinchina razem z 1927 jej mieszkańcami i miasto Armero, z kolejnymi 21 000 ofiar śmiertelnych.


#8. Fudżi (Japonia)



Na terenie Japonii znajduję się ok. 100 wulkanów, z których wiele jest aktywnych. Majestatyczna góra Fudżi pozostawała w uśpieniu od 1707 aż do 2000 roku, kiedy odnotowano pierwsze małe oznaki przebudzenia. Trudno oszacować, jakie może przynieść straty w ludziach, będąc położonym tak blisko 30-milionowego Tokio.


#9. Mount Rainier (USA)



Wznoszący się na wysokość 4392 m n.p.m. wulkan położony jest w odległości 87 km od Seattle w stanie Waszyngton. To ciekawa atrakcja turystyczna, ale też niemałe zagrożenie dla całego stanu. U podnóża góry żyje ok. 3 mln ludzi, których mieszkania znajdują się na starych szlakach osuwających się lawin błotnych. W razie wybuchu na ucieczkę mieliby ok. 10-15 minut.


#Bonus: Krakatau



Na koniec warto wspomnieć o wulkanie, którego wybuch poczuła cała Ziemia. Po kilku latach wzmożonej aktywności, 27 sierpnia 1883 roku nastąpiła jedna z największych erupcji w historii ludzkości. Jej huk słychać było z odległości 3200 km. Kolejne eksplozje rozchodziły się po całej okolicy, a popioły i błyski widziane były nawet z wyspy Rodrigues na Oceanie Indyjskim, oddalonej od Krakatau o 4800 km. Słup popiołów wzniósł się do stratosfery na wysokość 55 km.

Fala tsunami powstała po wybuchu mierzyła do 40 m wysokości i poruszała się z prędkością ponad 700 km/h, zmywając z wybrzeży okoliczne wioski. Zanim zanikła, obiegła połowę Ziemi. 2/3 wyspy rozpłynęło się w powietrzu. Zginęło ok. 40 000 ludzi. Uwolnione do atmosfery gazy sprawiły, że przez 3 lata ludzkość oglądała Słońce o zabarwieniu zielonym i Księżyc w kolorze niebieskim. 46 km sześciennych pyłu pokryło 70% powierzchni ziemi. Ocenia się, że wybuch mógł mieć siłę 200 megaton trotylu.


Pozostaje tylko pytanie, który obudzi się pierwszy?


Źródło: www.journeyetc.com
Foto: 1 | 2 | 3
1208
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Przebierańcy z maratonu w Londynie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Ciężkie powroty XX
Przejdź do artykułu 30 zadziwiających ciekawostek z planety Ziemia

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą